حماسه آفرینی های مردم در دفاع مقدس ریشه در باورهای قرآنی داشت

photo_2016-05-22_14-16-46اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی حافظون گیل: در آستانه سوم خرداد روز فتح خرمشهر که روز مقاومت،ایثار و پیروزی نام گرفته با استاد حاج یوسف ایزدی از رزمندگان و ایثارگران دوران دفاع مقدس گفتگوی کوتاهی را انجام دادیم تا از این استاد برجسته آموزش قرائت قرآن کریم در خصوص دلاوری های رزمندگان خصوصا قرآنیان در عرصه جهاد و دفاع بپرسیم و این قاری ممتاز استانمان از این دلاوری ها برای نسل امروز خصوصا قاریان و حافظان جوان روایتی هرچند کوتاه داشته باشد. ان شاءالله در آینده به تفصیل در این خصوص و همچنین درباره فعالیت های قرآنی استانمان با ایشان به گفتگو خواهیم نشست.

* نقش باورها و آموزه های قرآنی را در حماسه دفاع مقدس چگونه ارزیابی می کنید؟

  • درود به ارواح مطهر شهدا بویژه شهدای قرآنی و خصوصا شهدای مدافع حرم ؛ در این خصوص باید عرض کنم که این  باورهای دینی و مذهبی بود که توانست در حماسه دفاع مقدس نقش آفرینی کند مردم ما بویژه جوانان این سرزمین با استفاده ازآموزه های قرآنی که مفسر آن امام خمینی رحمه الله علیه بود توانستند در میدان عمل آیات قرآن را جامه عمل بپوشند یعنی شدند حاملان وعاملان قرآن ، الآن هم جوانان ما و عاشقان کلام الله مجید درحال عمل به آیات قرآن درسنگری دیگر وصدها کیلومتر آنطرفتر درعراق و سوریه هستند هرازگاهی پیکر مطهرشون بوی حرم می آورد. اینها همان عاملان به آیه ان تنصرالله ینصرکم – وجاهدوا فی الله حق جهاده – الذین ءامنوا وهاجروا وجاهدوافی سبیل الله باموالکم وانفسکم – وقاتلوهم حتی لا تکون فتنه وآخر هم بل احیاء عند ربهم یرزقون شدند

* حضور جامعه قرآنی  خصوصا گیلانیان را در طول سال های دفاع مقدس را چگونه دیدید؟

  • حضور جوانان گیلانی هم مثل سایر استانهای دیگر پررنگ بود با توجه به اینکه فاصله گیلان تا جنوب و غرب زیاد بود اما حضرور بسیار پررنگ وپرصلابت داشتند حتی در لبنان ودرکنار مقاوت حزب الله چون فان حزب الله هم الغالبون همانند شهید مظلومی و دیگر عزیزان که ماندن در جلسات قرآن وفقط خواندن رادنبال نکردند مثل شهید قاسمیان و شهید حسن خواه و…

*حدود ۲۸سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد جامعه قرآنی خصوصا پیشکسوتان قرآنی حاضر در دفاع مقدس آیا توانسته اند آن ارزشها و حماسه ها و نیز دستاوردهای آن را به نسل بعدی خصوصا نسل جوان قرآنی منتقل کنند؟

  • photo_2016-05-22_14-16-37
  • بله خیلی اثر گذار شدند رزمندگانی که درعرصه دفاع مقدس حضورداشتند بعداز اتمام جنگ سخت با بیان خاطرات و نوشتن کتابها و خصوصا ارتباط چهره به چهره  توانستند ارزشها وحماسه آفرینی های هشت سال دفاع مقدس را به نسلهای بعد از خود منتقل کنند که به نظرم اثراتش حضور رزمندگان نسل جدید در عرصه های مختلف از جمله دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام و همچنین مقابله با دشمنان در عرصه جنگ نرم می باشد البته جا دارد بیش از پیش ادامه یابد.

*  رسالت امروز جامعه قرآنی را در حفظ و نشر ارزشها و دستاوردهای دفاع مقدس چگونه می بینید؟

  • امروزه باید با عمل به وصیت شهدای عزیز و اطاعت از ولی فقیه زمان یعنی اطیعوا الله و رسوله و اولی الامرمنکم  و وحدت بین مسلمانان با تمسک به آیه واعتصموا بحبل الله جمیعا ولاتفرقوا ارزشهای دفاع مقدس را زنده نگه بداریم.

* چنانچه خاطرات و دانسته هایی از رشادت ها و خصوصیات شهدای قرآنی دارید با ذکر نام شهید بیان بفرمایید.

  • خاطرات زیاد هست ازجمله اینکه درمنطق عملیاتی هم مسابقات قرآن برگزار می شد. من یادم هست درسال ۶۵ و قبل از عملیات کربلای ۵ مسابقه قرآن برگزار شد و بنده حائز رتبه شده بودم یا اینکه رزمندگان اسلام با خواندن آیات خاص مثل وجعلنا از سوره یاسین یا آیه الکرسی یا وان یکاد و سوره های قرآن همیشه با قرآن انس داشتندو روحیه مضاعف می گرفتند . امیدوارم خداوند به همه ما توفیق فهم بیشتر قرآن وعمل به آیاتش را عنایت بفرماید و بدانیم اگر دلاوریهای رزمندگان هشت سال دفاع مقدس نبود واگر جانفشانیهای جوانهای دیروز وامروز نبودواگر هدایتهای رهبری قرآنی و فرزانه حضرت امام خامنه ای عزیز نبود ، این انقلاب به دست نااهلان افتاده بود و دشمنان براین کشور استیلا پیدا می کردند.

نوشته شده توسط modir در یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲:۳۰ ب٫ظ

دیدگاه