دکتر رحیمی: جلسات ویژه تلاوت یک امر تزئینی نیست / شان قاری قرآن حفظ شود

Untitledاختصاصی پایگاه خبری حافظون گیل: در خصوص بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در محفل اول ماه مبارک رمضان در اهمیت تشکیل جلسات تلاوت قرآن با تاکید صرف بر شنیدن تلاوت ها توسط مستمعین و نیز پرداختن به زبان قرآن و لزوم آشنایی با این زبان بر آن شدیم تا نظرات اساتید و قاریان استان را جویا شویم.

در همین زمینه با دکتر هادی رحیمی از قاریان ممتاز استانمان گفتگویی را ترتیب دادیم که تقدیم می شود.

 

  •  با توجه به رهنمود های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در محفل رمضانی قرآن و تاکید ایشان بر برگزاری جلسات ویژه قرائت قرآن کریم، مختصات و ویژگی هایی که می بایست برای برگزاری این جلسات مد نظر باشد از منظر جنابعالی چگونه است؟
  • به نظر بنده جلسات ویژه تلاوت باید به صورت یک امر مرسوم در فرهنگ ما جای خودش رو پیدا بکند، نه به عنوان یک امر تزیینی وفرعی که متاسفانه الان در مراسم ختم ویا افتتاحیه جلسات به آن پرداخته میشود یا حتی صدا وسیمای مرکزگیلان بعضا برای خالی نبودن عریضه قبل از اذان یک آیه وبصورت تقطیع شده از یک تلاوت رو پخش میکنند . به نظر من باید شان قاری قرآن به عنوان کسی که مبادرت به تلاوت کلام خداوند می نماید و از بین همه هنرها دنبال هنری که مرتبط با کلام خداوند که ثقل اکبر هست رفتند ،درجامعه بالا برود وحتی هرکسی در هر مجلسی اعم از رسمی وغیر رسمی فقط زمانی اجازه تلاوت داشته باشد که مانند تمام مشاغل وحرفه ها صلاحیتش به تایید مراجع ذیصلاح رسیده باشد وصد البته از نظر مادی هم باید حمایت شوند.بنده سالها شاهد این بودم که حداقل در دانشگاه علوم پزشکی که خودم درآنجا شاغلم واحتمالا همه جا همینطور است این انتظار از قاری می رود که صرفا برای ثواب تلاوت نماید ولی مثلا برای اجرای کنسرت یک خواننده حاضرند ده ها وصدها برابر هزینه کنند وحتی برای مداحان نیز شان وجایگاهی در جامعه تعریف شده است.
    البته منظور حقیر توجه به مادیات به هیچ وجه نیست، بلکه توجه به شان وجایگاه تلاوت وقرایت کلام خداوند به عنوان والاترین موجود درجهان هستی بعداز ذات باری تعالی است. که اگر این امر تحقق پیدا کند جلسات صرفا باهدف استماع کلام الهی امکان تشکیل شدن دارند، وچون اکثریت جامعه با زبان قرآن وزبان عربی آشنایی زیادی ندارند خوب است ترجمه همزمان به صورت ویدیو پروجکشن ویا هرطریق دیگری که مقدور باشد ویا حتی به صورت دکلمه ارایه گردد.
  • روند برگزاری کرسی های تلاوت قرآن را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این کرسی ها موفق بوده است؟ آیا تقویت این جلسات می تواند منویات رهبری را تامین کند یا می بایست طرح جدیدی ارائه داد؟
  • درخصوص کرسی های تلاوت به نظرم هنوز در ابتدای راه هستیم ونظر مقام معظم رهبری که مردم درجلسه ای بنشینند وفقط قرآن گوش کنند وجلسه فقط برای استماع کلام وحی تشکیل شود هنوز محقق نشده وشاید همان مراسم شبهای قرآن بیشتر وپیشتر به این هدف نزدیک باشند
  • از نکات دیگری که رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار تاکید داشتند آشنایی با زبان قرآن در بین مخاطب عام است در این خصوص چه تدابیری باید اندیشیده شود؟
  • به نظر باید اولا زبان عربی را به عنوان یک زبان خارجی کاربردی درمدارس تقویت کرد واز حالت کنونی که ظاهرا محبوبیت کمی در بین دانش آموزان دارد خارج کرد وثانیا باید جلسات ترجمه سلیس وتفسیر ساده وروان به صورت سنتی وچهره به چهره در جامعه وبخصوص مساجد تقویت شوند.
  • به نظر می رسد در سالیان اخیر استقبال از جلسات و محافل قرائت قرآن همچون گذشته نیست دلیل این امر را چگونه می بینید و چه راهکاری برای استقبال بیشتر از جلسات توصیه می کنید.
  • به نظر میرسد باید برای جذب جوانان به جلسات تلاوت دست به نو آوری زد وبه زبان خودشان با آنان صحبت کرد، زمانی نه چندان دور در حدود سی سال قبل برای دیدن یک قطعه فیلم ویدیویی از غلوش که کیفیت بسیار بدی هم داشت مشتاقانه تا نیمه های شب در مسجد کاسه فروشان رشت منتظر می ماندیم وامروزه آلبوم کامل تلاوت همه اساتید با یک کلیک قابل دسترسی است پس نباید انتظار داشته باشیم که مثلا اگر خود استاد غلوش مجددا بخواهند به ایران بیایند وبه همان زیبایی تلاوت کنند آن جلسات پرشکوه وپر جمعیت تکرار شود.

نوشته شده توسط modir در دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۶:۲۴ ب٫ظ

دیدگاه