یوسف ایزدی:علی رغم وجود موقوفات قرآنی هیج اقدامی برای تقویت جلسات قرآن صورت نمی گیرد/ لزوم تجمیع نهاد های ذیربط قرآنی

 

Untitledاختصاصی پایگاه اطلاع رسانی حافظون گیل: در خصوص بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در محفل اول ماه مبارک رمضان در اهمیت تشکیل جلسات تلاوت قرآن با تاکید صرف بر شنیدن تلاوت ها توسط مستمعین و نیز پرداختن به زبان قرآن و لزوم آشنایی با این زبان بر آن شدیم تا نظرات اساتید و قاریان استان را جویا شویم.

در همین خصوص با استاد آموزش قرائت قرآن کریم و قاری ممتاز استانمان استاد حاج یوسف ایزدی گفتگویی را ترتیب دادیم که  تقدیم می کنیم.

 

  • با توجه به رهنمود های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در محفل رمضانی قرآن و تاکید ایشان بر برگزاری جلسات ویژه قرائت قرآن کریم،  مختصات و ویژگی هایی که می بایست برای برگزاری این جلسات مد نظر باشد از منظر جنابعالی چگونه است؟
  • به نظرم ما می توانیم همانند کشور مصر قبل از برگزاری نماز جمعه درهر هفته این جلسه قرائت را در تمام شهر هایی که نماز جمعه برگزار می گردد ، برگزار نماییم نماز جمعه بهترین مکان برای اجرای این نظر مقام معظم رهبری می باشد.
  • روند برگزاری کرسی های تلاوت قرآن را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این کرسی ها موفق بوده است؟ آیا تقویت این جلسات می تواند منویات رهبری را تامین کند یا می بایست طرح جدیدی ارائه داد؟
  • درخصوص کرسی تلاوت به نظرم موفق عمل نشده و باید ضمن استمرار آن برنامه ریزی ماهانه داشت و حداقل در مرکز استان هرماه یک کرسی تلاوت اجرا نمود و در آن از قاریان استان بویژه اساتید کشوری دعوت بعمل آورد.
  • از نکات دیگری که رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار تاکید داشتند آشنایی با زبان قرآن در بین مخاطب عام است در این خصوص چه تدابیری باید اندیشیده شود؟
  • به حمدالله الآن در تمام مساجد حداقل یک صفحه از قرآن تلاوت می شود ، لذا پیشنهاد می شود برای آشنایی عموم مردم  توسط امامان جماعتی که به ترجمه و تفسیر قرآن مسلط هستند حداقل هرشب یک نکته قرآنی گفته شود تا کم کم این فرهنگ ( دقت در ترجمه ) در مردم بیشتر شود، البته  در مدارس هم می شود کارهای زیادی را انجام داد.
  • به نظر می رسد در سالیان اخیر استقبال از جلسات و محافل قرائت قرآن همچون گذشته نیست دلیل این امر را چگونه می بینید و چه راهکاری برای استقبال بیشتر از جلسات توصیه می کنید.
  • دلایل زیادی وجود دارد ازجمله نداشتن یک متولی قرآن در کشور و به تبع آن در استان می باشد، متأسفانه در استان ما با این همه موقوفات قرآنی هیج اقدامی برای تقویت جلسات قرآن صورت نمی گیرد مانند حق الزحمه استاد – پذیرایی – تأمین نیازمندیها جلسات از قبیل نرم افزار و سخت افزاری و تشویق شرکت کنندگان خصوصا متربیان وقاریان وحافظان موفق —- به نظرم باید در استان ما یک کمیته قرآنی تشکیل شده تا این نهادهای قرآن را تجمیع کند یعنی در حال حاضر ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی و اوقاف وامور خیریه و همچنین بسیج مستضعفین با کمک صدا وسیما و همچنین نماینده ولی فقیه در استان می توانند با وحدت و انسجام و همدلی در تقویت جلسات قرآنی و تجلیل از اساتید و قاریان موفق نقش بسزایی داشته باشند ، درحال حاضر هرکدام از این نهادها یک طرف را گرفته و در بسیاری از مواقع کارهای موازی انجام می دهند.

نوشته شده توسط modir در سه شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۴:۱۴ ق٫ظ

دیدگاه