بازنشر/ زهرا طلوعی: تربیت قرآنی فرزندان؛ مبنای استحکام خانواده‌ها

باز نشر/ به مناسبت چهلمین روز عروج موسس موسسه قرآنی نورالسلام

پایگاه خبری حافظون گیل:مدیر مؤسسه قرآنی نورالسلام رشت با اشاره به اینکه مبنای زندگی باید بر اساس قرآن و تعالیم ارزنده آن باشد، گفت: مبنای استحکام خانواده‌ها تربیت قرآنی کودکان است.

زهرا طلوعی، مدیر مؤسسه قرآنی نورالسلام رشت در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)از گیلان، با اشاره به اینکه مبنای زندگی باید بر اساس قرآن و تعالیم ارزنده آن باشد، افزود: مبنای استحکام خانواده‌ها تربیت قرآنی کودکان است و با تربیت قرآنی کودکان می‌توان آینده‌ای روشن را برای آنان رقم زد، لذا باید مفاهیم قرآنی را به زبانی ساده برای کودکان بیان کنیم، اما متأسفانه خانواده‌ها به راهکارهای قرآنی ـ دینی آگاهی کمی دارند و همین مسئله باعث کم‌رنگ شدن تربیت قرآنی کودکان شده است.

طلوعی با اشاره به اینکه باید ملزومات کار قرآنی را فراهم کرد، متذکر شد: والدین به ملزومات کار آشنا نیستند و همین باعث شده تا فرزندان در زمینه‌های قرآنی ترقی و پیشرفتی نداشته باشند، در کنار خانواده‌هایی که به مسائل قرآنی توجه نمی‌کنند، خانواده‌هایی وجود دارند که به این مسئله توجه داشته و احکام الهی را رعایت می‌کنند.

مدیر مؤسسه قرآنی نورالسلام رشت با بیان اینکه پدر و مادرها نقش پررنگی در تربیت قرآنی کودکان دارند، بیان کرد: اگر والدین خود راغب و عامل به فرامین قرآنی باشند خود به خود فرزندان نیز به این سمت تمایل نشان داده و هدایت می‌شوند، امروزه ابزارها و امکانات زیادی در دسترس همگان قرار دارد که باید از این ابزارها و شیوه‌های نوین آموزشی برای تربیت قرآنی کودکان بهره برد و با استفاده از راهکارهای کارشناسی شده و تبلیغات رسانه‌ای، زمینه‌های تربیت قرآنی را در کودکان تقویت کرد.

وی با تاکید بر اینکه والدین باید زمینه‌های لازم را در این زمینه مهیا کنند، گفت: والدین باید الگویی مشهود و ملموس برای فرزندان خود باشند تا کودک نیز به این بخش رغبت و علاقه نشان دهد، لذا باید جذابیت و خلاقیت را در کارهای قرآنی لحاظ کرد و با زبان قابل فهم و روان برای کودکان مباحث قرآنی را تبیین کرد، دین بهترین مأمن و پناهگاه در مقابله با ناهنجاری‌‌ها است و انسان‌ها فطرت خداجو دارند که باید به تقویت این فطرت با استفاده از ابزارهای در دسترس پرداخت.

مدیر مؤسسه قرآنی نورالسلام با بیان اینکه خانواده ‏ها باید سمت و سویی موازی با اهداف مؤسسات قرآنی در منازل درپیش گیرند، یادآور شد: تربیت قرآنی فرزندان تنها با آوردن به کلاس‏ های قرآنی محقق نمی ‏شود بلکه فضای منازل و ارتباط والدین نیز باید بر طبق اصول قرآنی باشد.

طلوعی ابراز کرد: تحقق تربیت قرآنی فرزندان از بروز آسیب ‏های اجتماعی در فرزندان و فضای خانواده پیشگیری می ‏کند و با آگاهی‏ بخشی به فرزندان آنان را از گزند بسیاری از بیماری ‏های اجتماعی مصون می‏ دارد.

وی در ادامه با اشاره به اثرات مثبت فراوان اشاعه فرهنگ قرآنی در جامعه تأکید کرد: مؤسسات قرآن می ‏توانند در اشاعه فرهنگ قرآنی به عنوان پیشتاز و یاریگر عمل کنند؛ لذا در این زمینه نیازمند پشتیبانی و حمایت مالی و فرهنگی هستند.

مدیر مؤسسه قرآنی نورالسلام در پایان خاطرنشان کرد: با رفع مشکلات مالی و فرهنگی در موسسات، این مکان ها می ‏توانند به برنامه‏ های تفریحی، شاد و سالم مجهز شوند که در کنار برنامه‏‌های قرآنی برقرار شده و موجبات جذب بیشتر فرزندان را به قرآن و فعالیت ‏های قرآنی فراهم کنند.

تاریخ انتشار ۱۳۹۲

نوشته شده توسط modir در سه شنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰:۰۰ ق٫ظ

دیدگاه