سازوکار عضویت خانه‌های قرآنی در اتحادیه‌ها ایجاد شود

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی، مردمی قرآن وعترت گیلان با تأکید بر اینکه امیدواریم سازمان دارالقرآن با بازنگری در دستورالعمل خانه‌های قرآن و عترت نوید‌های خوبی همراه داشته باشد، عنوان کرد: سازوکارهای لازم جهت عضویت خانه‌های قرآنی در اتحادیه‌ها فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری حافظون گیل به نقل از ایکنا پیرو انتشار مصاحبه مهدی قره‌شیخلو، دبیر هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی با عنوان «تجدیدنظر در آئین‌نامه تأسیس خانه‌های قرآن شهری و روستایی و راه‌اندازی سامانه‌ آن»، امیرحجت مرادی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی، مردمی قرآن وعترت گیلان با ابراز امیدواری از اینکه امید است تغییر این آیین‌نامه نویدهای خوبی را همراه داشته باشد، بیان کرد: اینکه گفته‌ می‌شود خانه‌های قرآن، تشکل‌های غیر رسمی هستند و شخصیت حقوقی ندارند و هیئت رسیدگی به امور مؤسسات از تشکل‌هایی که ثبت رسمی در کشور می‌شوند و شخصیت حقوقی دارند، حمایت می‌کند و در حیطه هیأت رسیدگی نیستند، مغالطه است. چرا که اگر چنین باشد هر سازمان و نهادی اقدام به ایجاد ساختارهای نظیر خانه‌های قرآن و عترت می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه تشکیل تشکل‌های غیر ثبتی نوعی دور زدن قوانین به‌منظور ایجاد حیاط خلوت برای فرار از ممنوعیت تصدی‌گری است، تصریح کرد: بهترین تشکل برای ساماندهی فعالیت‌های مردمی، سازمان‌دهی و نظام‌مندی آن‌ها همین مؤسسات مردم‌نهاد هستند و چنانچه دستگاهی قصد کمک به ‌نظام مندی و حمایت از ساز کارهای مردمی دارد می‌تواند از طریق مؤسسات مردم‌نهاد اقدام کند.
مرادی گفت: مؤسسات قرآنی در سراسر کشور آمادگی دارند در راستای سیاست‌های کلان نظام در حمایت از جلسات خانگی و نیز توسعه فعالیت‌های مردمی در روستاها و شهرهای کوچک همکاری کنند و نسبت به گسترش آن اقدام کنند.
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت گیلان ادامه داد: دستگاه‌ها البته نمی‌توانند نسب به ایجاد ساختارهای موازی مردم‌نهاد اقدام کنند چراکه اساساً حوزه تصمیم‌گیری در این بخش معین‌شده و هیأت رسیدگی که اتحادیه نیز عضوی از آن است باید در این خصوص اقدام کند و از طرفی ایجاد این اتحادیه‌های مدغم به عنوان نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد هست و ایجاد تشکل‌های جدید و تشکیل مجامع دیگر نوعی موازی کاری و اخلال درروند آن‌ها است.
مرادی با اشاره به برنامه سازمان دارالقرآن برای ایجاد مجمع خانه‌های قرآن و عترت و نیز تشکیل مجمع قرآنیان از آن‌ها به عنوان تشکل‌های موازی اتحادیه نام برد و افزود: هنوز جوهر ادغام دو اتحادیه مردمی خشک نشده شاهد ایجاد اتحادیه‌های دیگری تحت عنوان مجمع خانه‌های قرآن و قرآنیان هستیم.
وی گفت: مصاحبه اخیر رئیس سازمان دارالقرآن مبنی بر تغییر دستورالعمل خانه‌های قرآن و بازنگری در آن را اگر به معنای حذف مجمع خانه‌های قرآن و عترت و بازگشت به حوزه فعالیت قبل باشد، استقبال می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم ساز و کارهای لازم جهت عضویت خانه‌ها ذیل اتحادیه واحد فراهم شود.

نوشته شده توسط modir در شنبه, ۰۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۴:۰۰ ب٫ظ

دیدگاه