عدم پرداخت اعتبارات استانی منشور توسعه قرآنی ۹۵

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت گیلان گفت: اعتبارات استانی منشور توسعه فرهنگ قرآنی سال ۹۵ استان‌ها با وجود تخصیص، هنوز پرداخت‌ نشده و نزد یکی از دستگاه‌ها بلوکه است.

امیرحجت مرادی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت گیلان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، ضمن بیان این مطلب گفت: متأسفانه با وجود اینکه اعتبار مربوط به سهم استانی بودجه منشور توسعه فرهنگ قرآنی به یکی از وزارتخانه‌های ذی‌ربط اختصاص‌ یافته است، اما تاکنون این وزارتخانه از واریز اعتبارات مذکور اجتناب می‌کند.
وی تصریح کرد: این اعتبارات باید مستقیماً نظیر مراحل قبل به‌ حساب اتحادیه‌ها واریز شود تا پس از تصویب طرح و برنامه‌ها در شورای هماهنگی و گسترش فعالیت‌های قرآنی هر استان، جهت اجرای طرح‌ها و برنامه‌ها به مؤسسات و تشکل‌های مردم‌نهاد تخصیص یابد اما متأسفانه با استنکاف دستگاه مربوطه مواجه هستیم.
مرادی ضمن درخواست از شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای بررسی موضوع، گفت: متأسفانه دستگاه‌های دولتی نسبت به تخصیص اعتبارات قرآنی اهتمام ندارند و این مشکلی است که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت گیلان با بیان اینکه دولت همه‌ساله اعتبار فعالیت‌های قرآنی را کاهش می‌دهد، گفت: در هنگام تخصیص نیز یا از تخصیص آن اجتناب می‌کنند و یا اگر تحت‌ فشارهای بسیار جامعه قرآنی مقدار ناچیزی را تخصیص ‌دهند در هنگام واریز از پرداخت آن خودداری می‌کنند که نمونه آن همین اعتبار سال ۹۵ است.
مرادی اظهار کرد: اعتبار سال ۹۵ پس‌ از اینکه چند سال در همان رقم ۲۰۰ میلیارد تومان ثابت بود، در سال ۹۴ شاهد بودیم که ریالی تخصیص نیافت و در سال ۹۵ حدود ۱۰ میلیارد آن محقق شد که از این میان سهم استان‌ها همچنان در حساب یکی از وزارتخانه‌های ذی‌ربط بلوکه‌ شده و از واریز آن اجتناب می‌شود.
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت گیلان با بیان اینکه این اعتبار باید بی‌کم‌وکاست و بدون هیچ قید و شرطی به ‌حساب اتحادیه‌های استانی به عنوان معین شورای هماهنگی و گسترش فعالیت‌های قرآنی استان‌ها واریز شود، اظهار کرد: شش ماه از واریز این اعتبار به‌ حساب وزاتخانه مذکور گذشته و سال ۹۶ نیز رو به اتمام است و هنوز نه از اعتبار سال ۹۶ خبری است و نه اندک اعتبار واریزی سال ۹۵ در اختیار قرار گرفته است.
مرادی تشریح کرد: این اعتبار پیش از ادغام به حساب‌ها‌ی معین در سطح استان‌ها یا حساب اتحادیه‌های مؤسسات قرآنی ـ مردمی و یا در برخی از استان‌ها که به حساب اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت ریخته می‌شد و چون ثبت استانی نبودند، نمی‌توانستند به حساب آنها پول واریز شود، لذا حساب مؤسسه‌ای به عنوان معین معرفی می‌شد، اما از زمانی که اتحادیه مدغم شکل گرفته است باید به حساب این اتحادیه پول واریز شود و سپس جلسه هماهنگی و گسترش فعالیت‌های قرآنی استان تشکیل و طرح و برنامه‌ها ارائه و در قالب این طرح و برنامه‌ها این بودجه‌ها تصویب و هزینه شود.

نوشته شده توسط modir در پنجشنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲:۳۰ ب٫ظ

دیدگاه