صادقی: اهتمام خانواده ها و تلاوت معنامحور شرط رونق مجدد محافل قرآنی

Untitled666اختصاصی پایگاه خبری حافظون گیل:  در خصوص بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در محفل اول ماه مبارک رمضان در اهمیت تشکیل جلسات تلاوت قرآن با تاکید صرف بر شنیدن تلاوت ها توسط مستمعین و نیز پرداختن به زبان قرآن و لزوم آشنایی با این زبان بر آن شدیم تا نظرات اساتید و قاریان استان را جویا شویم.

در همین خصوص با قاری ممتاز استانمان و دارنده رتبه ممتاز مسابقات کشوری اوقاف در رشته تلاوت ترتیل،خانم آذرمان صادقی گفتگویی را ترتیب دادیم که تقدیم می کنیم.

 • با توجه به رهنمود های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در محفل رمضانی قرآن و تاکید ایشان بر برگزاری جلسات ویژه قرائت قرآن کریم،  مختصات و ویژگی هایی که می بایست برای برگزاری این جلسات مد نظر باشد از منظر جنابعالی چگونه است؟
 • به منظور افزایش استقبال از محافل قرآنی می بایست به قاریان جوان و نوجوان بها داد و از تکرار چهره ها حتی المقدور اجتناب کرد و محافل را با نظم و ترتیب مناسبی هم از حیث زمان و هم مکان برنامه ریزی کرد البته توجه قاریان به افزودن به وزن مفهومی تلاوت و تسلط بیشتر قاریان به مفاهیم مقطع تلاوت شده از دیگر مختصات این جلسات باید باشد و درصورت امکان ارائه توضیحات مختصر درمورد آیاتی که تلاوت خواهد شد که این کار هم می تواند توسط خود قاری و یا توسط فرد دیگری انجام شود بدیهی است ارائه این توضیحات توسط خود قاری قبل از تلاوت تاثیر بسیار نافذتری بر مخاطب خواهد داشت.
  نکته دیگر پرهیز ازتلاوت سوره ها و آیات خاص و تکراری در تلاوتها است ؛مشخص کردن و نظم دادن و پرداختن به تلاوت موضوعی آیات از دیگر مواردی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.
  پیشنهاد دیگرم این است که در مدارس و با استفاده از دانش آموزان نخبه قرآنی کرسی های تلاوت تشکیل شود و در صورت استفاده از چند قاری می توان درهرجلسه مسابقه ای بین قاریان از نظر مخاطبین ترتیب داد تا این قاریان نوجوان و خوش خوان مورد تشویق قرار گیرند.
 • روند برگزاری کرسی های تلاوت قرآن را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این کرسی ها موفق بوده است؟ آیا تقویت این جلسات می تواند منویات رهبری را تامین کند یا می بایست طرح جدیدی ارائه داد؟
 • درمجموع،تلاشهای صورت گرفته در برپایی محافل قرآنی،ستودنی است ولی می توان برای رشد و توسعه کمی و کیفی این کرسی ها شاخص هایی تعریف کرد. یکی ازاین شاخص ها میزان جذب مخاطب وخصوصا مخاطب جدید به این محافل است.
 • از نکات دیگری که رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار تاکید داشتند آشنایی با زبان قرآن در بین مخاطب عام است در این خصوص چه تدابیری باید اندیشیده شود؟
 • یکی از چالش هایی که در برگزاری کرسی های تلاوت در ایران نسبت به کشورهایی مانند مصر وجود دارد،عدم ارتباط مخاطبین عام با محتوای تلاوت است به گونه ای که مخاطبین عام عموما در تلاوتها به شاخص هایی مانند بلندی نفس و استفاده از پرده های اوج در تلاوت توجه میکنند. طبیعتا درچنین فضایی اولا نمی توان انتظار داشت که کرسی تلاوت برای مخاطبین عام تاثیر گزاری داشته باشد و قطعا منویات معظم له رانیز برآورده نمی کند.
 • به نظر می رسد در سالیان اخیر استقبال از جلسات و محافل قرائت قرآن همچون گذشته نیست دلیل این امر را چگونه می بینید و چه راهکاری برای استقبال بیشتر از جلسات توصیه می کنید.
 • عدم استقبال ازمحافل قرآنی درسالهای اخیر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد یکی ازمهمترین دلایل این است که درگذشته ،خانواده ها اهتمام بیشتری به تشویق وهدایت کودکان درمسیر قرآن داشتند. طبیعی است شرکت درمحافل قرآنی مانند سایر مناسبتهای آیینی تاحدودی تحت تاثیر جنگ نرم و پیامدهای آن قرار گرفته است.
  به منظور بهبود این فضا درگام اول باید درمناسبتهای مذهبی نقش قرآن کریم رابرجسته کرد مثلا در ابتدای مراسم ولادت و شهادت که به برکت اهل بیت(ع) در میهن اسلامی برگزار می شود می توان بیش از پیش ازقاریان خوشخوان استفاده کرد.

نوشته شده توسط modir در جمعه, ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۹:۴۸ ب٫ظ

دیدگاه