باید از تنوع زبانی به شکلی هنرمندانه برای ترویج فرهنگ قرآنی بهره گرفت

پایگاه خبری حافظون گیل:مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با تاکید بر تدبر در آیات قرآن کریم، اذعان کرد: باید از تنوع زبانی و به شکلی هنرمندانه برای ترویج فرهنگ قرآنی بهره گرفت.

به گزارش پایگاه خبری حافظون گیل به نقل از  روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، مراسم تجلیل از برگزیدگان گیلانی آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم با عنوان «بزرگداشت خادم قرآن، مرحوم حاج اسمائیل حدائقی و قاری بین‌المللی، مرحوم حاج محمد وحدتی» روز پنج‌شنبه (٣١ خردادماه ٩٧) در سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت برگزار شد.

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این مراسم با تأکید بر اهمیت فراگیری قرآن، اذعان کرد: قرآن کریم با «الله» شروع شده و با «الناس» تمام می‌شود، این نشان می‌دهد که انسان از بهشت هبوط کرده‌است و اکنون برای رسیدن به «الله» باید با تمسک به آیات قرآن کریم، مسیر رسیدن به سعادت و کمال انسانی را پله پله طی کند.

وی با تاکید بر تدبر در آیات قرآن کریم، اذعان کرد: باید از تنوع زبانی و به شکلی هنرمندانه برای ترویج فرهنگ قرآنی بهره گرفت.

فاضلی با بیان اینکه باید مفاهیم قرآنی در جامعه احیا شود، خاطرنشان کرد: کسانی که درباره مفاهیم قرآنی فعالیت می‌کنند باید آموزه‌های قرآنی در آنها درونی شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: دوازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، اسفندماه سال گذشته با شرکت بیش از ۵ هزار متسابق در گیلان برگزار شد که از این تعداد ٣٠١٧ نفر در بخش کتبی و ١٩٨٣ نفر هم در بخش شفاهی شرکت کردند.

وی افزود: پس از برگزاری آزمون افرادی که امتیاز ٧٠ به بالا را کسب کرده بودند به کشور معرفی شدند که امروز در این مراسم از ۶٢ نفر به قید قرعه تجلیل می‌شود.

فاضلی تصریح کرد: این مسابقات در راستای تحقق منشور قرآنی و با هدف ترویج و نشر فرهنگ قرآنی با مشارکت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

فعالیت های قرآنی باید در جامعه استمرار داشته باشد

حجت‌الاسلام ستار علیزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان نیز در این مراسم با بیان این‌که انقلاب ما انقلاب قرآنی است، اظهار کرد: برکاتی که امروز از انقلاب اسلامی ایران به سرتاسر دنیا صادر شده به برکت انقلاب و اهل بیت (ع) است.

وی با بیان این‌که تا زمانی که تحت لوای پرچم اسلام و ولایت هستیم موفق و پیروز خواهیم بود، افزود: هر زمان که از ظرفیت قرآن استفاده شد جامعه آباد و مسیر سعادت را طی کرده است.

علیزاده خواستار تبلیغ فرهنگ قرآنی در جامعه توسط مبلغان و مربیان قرآنی شد و گفت: آموزه های قرآنی نجات بخش جامعه از آسیب ها و معضلات اجتماعی است.

وی با بیان این‌که فعالیت‌های قرآنی باید در جامعه استمرار داشته باشد تصریح کرد: باید در سایه قرآن و عترت در برابر توطئه های دشمن بایستیم، به برکت قرآن است که آمریکا جرأت نگاه چپ به ما ندارد.

علیزاده در ادامه بر ضرورت ترویج وقف قرآنی در جامعه تاکید و خاطرنشان کرد: باید با نگاه انقلابی و قرآنی، وقف را ترویج دهیم.

وی تصریح کرد: باید هر مربی و موسسه قرآنی عامل یک وقف جدید باشد تا بتوانیم وقف را در جامعه نهادینه کنیم.

در پایان این مراسم ضمن تقدیر از خانواده مرحومان حاج اسمائیل حدائقی، خادم قرآن کریم و حاج محمد وحدتی، قاری بین المللی، از ۶٢ نفر از قرآن آموزان در مقاطع مختلف سنی، روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه شهرستان های رشت و تالش و ١٣ مربی قرآنی بقاع متبرکه تجلیل شد.

همچنین مدیران هشت موسسه قرآنی گیلان شامل تسنیم وحی گیلان ، مکتب قرآن محمدی و رهپویان قرآن و عترت (درجه الف)،  خانه قرآن انزلی و مصباح الهدی لنگرود   (درجه ب) و نورالثقلین تالش، قرآن پژوهان تالش و سراج المنیر فومن (درجه ج) به عنوان موسسات برتر قرآن و عترت در برگزاری آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم در استان تجلیل شدند.

شایان ذکر است؛ پیش از برگزاری مراسم مذکور نیز کارگاه آموزشی «شعارهای انگیزشی و اصول طلایی حفظ قرآن کریم» با حضور حجت الاسلام سیدعباس مهندسی، دبیر مرکز ملی تربیت مربی حفظ قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای مربیان قرآنی استان گیلان برگزار شد.

نوشته شده توسط modir در شنبه, ۰۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱:۳۶ ب٫ظ

دیدگاه